
“Look deep into nature and then you will understand everything better”, Albert Einstein
MBSR I NATURHAVEN
Mindfulness-Baseret-StressReduktion
Ønsker du at skabe en hverdag i balance med mindre stress? Har du lyst til at møde dig selv venligt, fra hjertet, med åbent sind – så er dette kursus for dig.
Både til dig der er stressramt eller ønsker at forebygge stress.
UNDERVISERE
Pernille og Eva.
Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os.
DET SÆRLIGE VED NATURHAVENS MBSR
Naturen og mindfulness bringes i samspil og er hele tiden en integreret del af forløbet. I løbet af de 8 uger bliver der god tid til at mærke, hvordan naturen og mindfulness kan understøtte hinanden. Nærvær og tilstedværelse i naturen giver mulighed for at spejle sider af os selv og vores liv, som vi kan ta videre med os ind i hverdagslivet.
NATURHAVEN, GL. SKOVHUS
Naturhaven ligger midt i Hammermølle Skov og ned til Pernille søen. Den kan bedst beskrives som en vild skovhave, der er lukket for offentligheden. Huset, søen, og det levende hegn danner en ramme omkring stedet, der er med at til skabe en tryg og rolig atmosfære.
NATURHAVENS MILJØ, BAGGRUNDSVIDEN OG FORSKNING
Du kan læse mere HER eller mere på Om Naturhaven
KURSUSBEVIS
Kurset er adgangsgivende til
MBSR-uddannelsen, Dansk Center Mindfulness (DCM), Århus Universitet
KURSUS START 16. AUGUST 2023
Vi mødes 9 gange
8 onsdage kl. 16 – 18.30,
16. aug. – 4. okt.
1 lørdag, stilhedsdag Kl. 10 – 16
23. september
Der er 8 deltager pladser
PRISER
Private……………. 5.575 kr.
Studerende…….. 4.775 kr.
Virksomheder….. 7.975 kr. Inkl. moms
HVOR FOREGÅR DET
Naturhaven Gl. Skovhus, Hellebæk.
Bøssemagergade 74 Se kort
Eva, psykolog, aut. Cert. Mindfulness lærer, Umass Medical Center, US, v/ Jon Kabat-Zinn. Cert. Natur meditationslærer, Mark Coleman, US. Siden 2013 undervist i naturen, indgangen var et forskningsprojekt for alvorlig stressramte, Terapihaven Nacadia, KU. Efteruddannelser: chok/traume- kognitiv terapeut, familieterapeut, Dispuk.
Kontakt mig gerne – Mail: eva.broby@icloud.com, Mo: 29868894
Mere om Eva – CV, forskning, erhvervserfaringer…….
Pernille er uddannet mindfulness lærer fra Dansk Center for Mindfulness, Århus universitet, er iværksætter og pædagog.
For 10 år siden blev Pernille ramt af stress. Her oplevede hun, hvor svært det var, at få den rigtige hjælp.
Efter lang tids søgen, dukkede en mulighed op for at deltage i et forskningsforløb for svært stressramte i Terapihaven Nacadia. Forløbet var skelsættende. Her fandt Pernille vej gennem stressen og en ny start til at komme videre i livet.
Du er altid velkommen til at ta kontakt: Mail: kontakt@naturhaven.nu, Mo: 60948143